Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Rady  »  Špinění, krvácení a výtoky v těhotenství

Špinění, krvácení a výtoky v těhotenství

Zveřejněno v kategorii Rady       
Špinění, krvácení a výtoky v těhotenství

Špinění, krvácení a výtoky v těhotenství vás mohou vystrašit. Ne vždy ale signalizují závažný problém. Jak to tedy je a kdy vyrazit za gynekologem? "Každé těhotenství je jiné a i obtíže s ním spojené se mohou lišit. Možná zjistíte, že trpíte výtoky častěji než obvykle, nebo že se mění konziste

Spinění a krvácení v těhotenství

Špinění a krvácení v raných fázích těhotenství vám může nadělat spoustu vrásek a nadělit pěknou dávku stresu, ovšem nemusí to nutně znamenat, že je s vaším těhotenstvím něco v nepořádku.
Co je špinění?
Špinění je lehké krvácení z vagíny, které je podobné menstruaci, ovšem je mnohem slabší. Krvácení může mít různou barvu, lehce krvavou až hnědavou. I když není špinění či lehké krvácení během těhotenství úplně normální, bývá během prvních tří měsíců těhotenství docela časté. Některé ženy mohou lehce krvácet během celého těhotenství, a přesto mají zdravé děti.
Příčiny krvácení
Příčiny krvácení během raných fází těhotenství jsou:
Implantační krvácení – jde o malé množství krve či malé špinění, které vypadá jako krátká menstruace. Objevuje se během prvních dní těhotenství, zhruba 10 až 14 dní po oplodnění vajíčka. Jeho příčinou je uhnízdění se oplodněného vajíčka ve stěně dělohy.
Změny na děložním čípku – při těhotenství se zvyšuje množství a intenzita krevního toku v děložním čípku. To může mít za následek lehké krvácení poté, co dojde k fyzickému kontaktu, například při milování či při lékařském vyšetření.
Infekce děložního čípku – také některé infekce děložního čípku mohou být výjimečně v raných fázích těhotenství příčinou krvácení.
Potrat – krvácení během prvního trimestru může být známkou potratu. K potratu dochází v jednom ze sedmi těhotenství, nejčastěji v prvních 12 týdnech těhotenství. Krev bývá tekutá, červená nebo ve sraženinách. Nicméně to, že krvácíte, ještě automaticky neznamená, že jste prodělala potrat, takže žádnou paniku!
Mimoděložní těhotenství bývá provázeno obvykle slabým krvácením, temné hnědé krve, které je většinou doprovázeno bolestmi v podbřišku. Tento stav vážně ohrožuje zdraví těhotné ženy.
Příčiny krvácení koncem těhotenství (po 28. týdnu) jsou:
Krvácení z okrajového sinu placenty – příčinou bývá nízké nasedání placenty, obvykle je krvácení slabší, opakuje se, dostavuje se až v předporodním období (v posledních 3 až 4 týdnech těhotenství) nebo až kolem porodu.
Předčasné odlučování lůžka - krvácení bývá silnější a trvá déle, bývá provázeno bolestí břicha. Stav, kdy dochází k odloučení placenty na větší ploše, vážně ohrožuje miminko i matku a vyžaduje neodkladné vyšetření a léčení.
Vcestné lůžko se projevuje krvácením, často opakovaným, v posledních třech týdnech.
Nechte se zkontrolovat
Když zjistíte krvácení či špinění, nechte se zkontrolovat gynekologem. Pozve vás na vyšetření, aby zjistil příčinu krvácení a mohl vám doporučit léčbu. Důvodem pro okamžitou návštěvu lékařské pohotovosti je: střední nebo silné krvácení kdykoli v průběhu těhotenství, jakékoli krvácení v 2. a 3. trimestru, jakékoli krvácení doprovázené bolestí, křečemi, horečkou, zimnicí nebo děložními kontrakcemi. Někdy se však pravou příčinu krvácení nepodaří zjistit a těhotenství v pořádku pokračuje dál a narodí se zdravé děťátko.
Zvýšené množství výtoku během těhotenství
Pokud během těhotenství trpíte zvýšenou intenzitou výtoku, ničeho se neobávejte – je to naprosto normální. Těhotenství je doprovázeno vyšší sekrecí žlázek poševní sliznice a děložního hrdla. Výtok by měl být řídký, bílý a neměl by způsobovat podráždění či svědění. Možná zjistíte, že se výtok ke konci těhotenství zahušťuje – to je znamení toho, že se vaše děťátko už pomalu chystá na cestu ven.
Výtok však někdy může být známkou kvasinkové infekce (kandidózy), především pokud jej doprovázejí pocity svědění či pálení. Pokud je příčinou výtoku tato infekce, pak je výtok hustý, nažloutlý či zelený a může nepříjemně páchnout. První věcí, kterou byste měla udělat, je navštívit svého gynekologa. Ten vám doporučí vhodnou léčbu. Kvasinková infekce může být také prvním projevem těhotenské cukrovky. Může se též jednat o zánět způsobený bakteriemi, pak je na místě lokální nebo celková léčba antibiotiky. Výtok bývá spíše tekutý. Vždy by měla být provedena kultivační vyšetření výtěru z pochvy ke zjištění původce infekce. Ke konci těhotenství (mezi 36. a 38. týdnem) se u každé těhotné provádí kultivační vyšetření výtěru z pochvy k vyloučení infekce bakterií Streptococcus agalactiae. Při nálezu této bakterie se provádí přeléčení těhotné antibiotiky, jinak je zvýšeno riziko vážných infekcí novorozence, který se může nakazit při průchodu porodními cestami.

Zdroj