Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Rady  »  Citlivá prsa v těhotenství

Citlivá prsa v těhotenství

Zveřejněno v kategorii Rady       
Citlivá prsa v těhotenství

Pokud máte v těhotenství citlivé prsy, pak vězte, že v tom nejste sama! Většina budoucích maminek se takto v prvním trimestru cítí z důvodu kolísání hladin hormonů v jejich těle. V tomto článku se dozvíte, proč jsou Vaše prsy najednou tak citlivé, a najdete tu také pár tipů na to, jak se s tím vypoř

Proč jsou Vaše prsy najednou tak citlivé?
Podobně jako spousta jiných věcí, které se objeví s těhotenstvím, jsou i citlivé prsy zapříčiněny měnící se hladinou hormonů ve Vašem těle. Naštěstí platí, že v okamžiku, kdy si Vaše tělo zvykne na zvýšený přísun hormonů, které s sebou těhotenství nese, vrátí se vše zase skoro do normálu.
Citlivost prsou se dá částečně přičíst také skutečnosti, že Vám v těhotenství prsy docela rychle rostou. Během těhotenství se Vám objem poprsí může zvýšit až o několik velikostí, za což mohou zvětšující se mléčné žlázy a také zvýšený krevní oběh a ukládání tuku v této části těla. Na vině může být i nesprávná velikost či tvar podprsenky.
Tipy, co s citlivými prsy
Vzhledem k tomu, že zvýšená citlivost prsou má spojitost s hormony a se zvětšující se mléčnou žlázou, pak nejlepší věc, kterou můžete pro zvýšení Vašeho pohodlí udělat, je koupě nového spodního prádla. Správně padnoucí podprsenka Vám skutečně může od tohoto problému pomoci. Možná Vám bude pohodlné nosit v časných fázích těhotenství speciální těhotenskou podprsenku i na spaní.
Prodavačka ve specializované prodejně prádla nebo v oddělení prádla v obchodním centru Vám jistě ochotně pomůže se správným výběrem vhodné velikosti a tvaru těhotenské podprsenky. Podprsenka by měla prsy podpírat a netísnit je, měla by mít širší ramínka. Je vhodnější zvolit typ bez kostic a materiál s co největším podílem bavlny. Během těhotenství se Vám budou prsy postupně dále zvětšovat, proto si ke konci těhotenství můžete koupit již podprsenku pro kojící maminky, kterou pak využijete i po porodu.
Další věc, kterou byste měla mít na mysli, je, že pokud chodíte cvičit, budou Vaše prsy potřebovat lepší podporu. Pokud můžete, určitě investujte do speciální sportovní podprsenky, která Vám samozřejmě také musí dobře padnout.
Jednou denně byste si měla prsy a oblast pod nimi šetrně omýt vodou a jemným mýdlem a ihned osušit. Bolestivé bradavky je vhodné ošetřit jemným dětským krémem nebo olejíčkem.
A nezapomeňte o tom, že máte teď citlivé prsy, říci i svému partnerovi – možná bude muset pochopit, že třeba nebudete teď nějakou dobu chtít, aby se Vás tam dotýkal.

Zdroj

Štítky: