Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Nemoci  »  Neporazitelný AIDS

Neporazitelný AIDS

Zveřejněno v kategorii Nemoci       
Neporazitelný AIDS

AIDS je jedním z těch nemocí, pro které je moderní medicína bezmocná. Statistické údaje ukazují, že každý den po celém světě je infikováno virem HIV 6 tisíc lidí.

AIDS, neboli syndrom získaného selhání imunity (ang. Acquired Immune Deficiency Syndrome), je vždy důsledkem nakažením infekcí HIV. Ne každý nositel viru však na AIDS onemocní. Skutečnost, že nakažení infekcí může po mnoho let zůstat bez povšimnutí, pokud se neobjeví žádné příznaky.

Příznaky

AIDS dereguluje lidský imunitní systém a proto může vést k mnohem vyšší, než je průměrná citlivosti organismu na infekční virové, bakteriání a plísňová onemocnění a rakoviny. Projevuje se neustále se opakujícím zápalem plic, neurologickými poruchami, více než 10 procentním zhubnutím, těžkou slabostí, chronickým průjem, chronickou horečkou a dokonce i duševní poruchou.

Jak dochází do nakažení virem HIV?

Do nakažení virem HIV dochází:

* během pohlavního styku,

* během transfuze infikovanou krví,

* v děloze v případě, že matka je nosičem viru,

* vzhledem k použití nesterilních jehel.

K ochraně proti nakažením, použijte kvalitní kondomy, podstupujte transfuzi krve pouze tehdy, když je dárce krve testován na vir HIV a vyhýbejte se vstřikováním do žil jakékoliv látky mimo stěny důvěryhodných lékařských středisek.

(Ne)bezpečný sex

Ne všechny typy pohlavního styku ve stejném stupni představovují riziko zakažením viru HIV. Nejrizikovější je anální styk (pro obě strany). Vaginální styk je riskantnější pro ženy, než pro muže. Na druhé straně, orální sex, který byl až do nedávné doby uvažovaný za poměrně bezpečný se i na základě vědeckých výzkumů ukazuje být poměrně vysokým rizikem, zejména pro lidi, jejichž ústa měla kontakt s spermatem nebo krví muže nosícím virus.

Je třeba připomenout, že v Čechách fungují objekty konzultací a diagnostiky, ve kterých je možné anonymně a zdarma provést testy na přítomnost viru HIV v těle.

Štítky: