Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Onemocnění  »  Senná rýma - jak si s ní poradit?

Senná rýma - jak si s ní poradit?

Zveřejněno v kategorii Onemocnění       
Senná rýma - jak si s ní poradit?

Alergická rýma, nazývaná také sennou rýmou nebo senná je sezónní nepříjemnost, která postihuje akergiky alergických na vzdušné alergeny. Připomíná normální nastydnutí, ale vyžaduje jiné léčení. Jaké?

Příznaky senné rýmy.

Senná rýma je vodnistá rýma, kterou doprovází časté a sériové kýchání, začervenání nosu, slzení očí, otok víček a svědění nosu, očí, hrdla a pokožky obličeje. Od příznaku s normálním nachlazením se jí dá odlišnit hlavně díky očnímu onemocnění, oči jsou zarudlé, překrvené, oteklé, silně slzí a špatně reagují na sluneční světlo. Kromě toho určení příčiny rýmy usnadní jeho výrazná sezónovost. Obyčejná procházka v lese nebo pobyt na louce aktivují sennou rýmu.

V takových případech je třeba se vypravit k lékaři specialistovi, tedy alergologa, který díky správným testům zjistí, na co přesně jsme alergičtí. V případě pochybností provede také provokativní testy, které stávají na vprovázení do nosu nevelké množství alergenů a pozorování příznaků.

Senná rýma: léčba

Alergická rýma je velice nepříjemná. V normálním fungování alergikovi překáží nejen samotná rýma, ale také opakovatelné sírie kýchnutí, svězení a otok tváře a stále slzející oči. Časem jsou příznaky alergie tak silné, že znemožňují normální usínání, soustředění, fyzickou aktivitu i práci. Pokud se u pacienta ještě dodatečně objeví dusící, suchý kašel, lékař může doporučit spirometrické vyšetřerní na potvrzení průduškového astma. Alergie větrné se týkají především dětí a mladých lidí do 20 roku života. Jejich přítomnost zvětšuje ryziko objevení se astma.

Léčba senné rýmy se skládá na podávání léků - antihistaminik a léků zmenšující otok cév v nose. Antihistaminika mohou bohužel vyvolat probémy se soustředěním a doprovádit do zesílené ospalosti. Do toho kapky nebo nosní spreje, zmenšující otok sliznice nejsou vhodné k dlouhodobému užívání, protože způsobují ucpávání dutin. Oproti tomu je nejůčinější léčba glikokortykosteroidami. Jsou celkově bezpečné a vstřebávají se v minimálním stupni, nezpůsobují vedlejší účinky. Ohraničují také nepříjemné příznaky. Těhotné ženy a malé děti by měli používat lehčí léky. Oproti tomu, pokud alergii doprovází příznaky astma, používají se leukotrienové léky.