Příznaky senné rýmy.
Senná rýma je vodnistá rýma, kterou doprovází časté a sériové kýchání, začervenání nosu, slzení očí, otok víček a svědění nosu, očí, hrdla a pokožky obličeje. Od příznaku s normálním nachlazením se jí dá odlišnit hlavně díky očnímu onemocnění, oči jsou zarudlé, překrvené, oteklé, silně slzí a špatně reagují na sluneční světlo. Kromě toho určení příčiny rýmy usnadní jeho výrazná sezónovost. Obyčejná procházka v lese nebo pobyt na louce aktivují sennou rýmu.
V takových případech je třeba se vypravit k lékaři specialistovi, tedy alergologa, který díky správným testům zjistí, na co přesně jsme alergičtí. V případě pochybností provede také provokativní testy, které stávají na vprovázení do nosu nevelké množství alergenů a pozorování příznaků.
Senná rýma: léčba
Alergická rýma je velice nepříjemná. V normálním fungování alergikovi překáží nejen samotná rýma, ale také opakovatelné sírie kýchnutí, svězení a otok tváře a stále slzející oči. Časem jsou příznaky alergie tak silné, že znemožňují normální usínání, soustředění, fyzickou aktivitu i práci. Pokud se u pacienta ještě dodatečně objeví dusící, suchý kašel, lékař může doporučit spirometrické vyšetřerní na potvrzení průduškového astma. Alergie větrné se týkají především dětí a mladých lidí do 20 roku života. Jejich přítomnost zvětšuje ryziko objevení se astma.
Léčba senné rýmy se skládá na podávání léků - antihistaminik a léků zmenšující otok cév v nose. Antihistaminika mohou bohužel vyvolat probémy se soustředěním a doprovádit do zesílené ospalosti. Do toho kapky nebo nosní spreje, zmenšující otok sliznice nejsou vhodné k dlouhodobému užívání, protože způsobují ucpávání dutin. Oproti tomu je nejůčinější léčba glikokortykosteroidami. Jsou celkově bezpečné a vstřebávají se v minimálním stupni, nezpůsobují vedlejší účinky. Ohraničují také nepříjemné příznaky. Těhotné ženy a malé děti by měli používat lehčí léky. Oproti tomu, pokud alergii doprovází příznaky astma, používají se leukotrienové léky.