Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Rady  »  Nepřjemné příznaky menopauzy - jak si s nimi poradit?

Nepřjemné příznaky menopauzy - jak si s nimi poradit?

Zveřejněno v kategorii Rady       
Nepřjemné příznaky menopauzy -  jak si s nimi poradit?

Menopauza, stejně jako první menstruace nebo otěhotnění, je speciální moment v životě ženy. Společně s jejím příchodem ustanou reprodukční možnosti - tělo již nemá schopnost vytvářet vajíčka.

Jak se připravit na klimakterium?

Některé ženy přechodí přez jednotlivé fyziíologické přeměny právě bez problémů. Mohou tedy také příznaky menopauzy nepociťovat nějak špatně. Obyčejně jednak klimakterium je dosti únavné časem. Ale stejně před jeho začátkem, jak i během, je možné předcházet negativním změnám. Nepochybně rychlé tempo života, fungování ve velkém stresu, špatná strava a malá fyzická aktivita způsobují, že menopauza bude ještě více nesnesitelná. Vhodné je zadbat o popravení kvality života, především o pravidelné sportování, klidný spánek a dobrou životosprávu.

Klimakterium vyžaduje dodržování správného jídelníčku. Nemělo by v něm být mnoho pokrmů zavýrajících nasycené tuky (ty se nacházejí hlavně ve výrobcích zvířecího původu). Lépe omezit také kávu, cigarety, sycené nápoje a sladkosti. Doporučuje se spožívání většího množství výrobků bohatých na fytoestrogeny - rostlinné estrogeny, které tělo bere za vlastní. Nalezneme je v semínkách luštěnin, v semínkách lnu a vyrábených z něho oleje, ve pšenici, v ovsu, kukuřici nebo mrkvi.

Fytoestrogeny nebo HTZ?

Přímým zdrojem pociťovatelných v čase menopauzy příznaků jsou nedostatky estrogenů. Doplnění těchto nedostatků umožňuje minimalizování důsledků během klimakterium. Jsou na to dva způsoby - léčba fytoestrogenami nebo zastupující hormonální terapie.

Fytoestrogeny, ačkoliv stavbou připomínají lidské hormony, nemá v podstatě vliv na popravení osobní pohody. Tělo je rozpozná jako estrogeny a váže je s neuronami a kombinuje s hypotalamami neuronů, tak jak se svými vlastními. Mají však určitě slabší moc, než přirozené ženské hormony. Pomůžou spíše těm ženám, které příznaky menopauzy pociťují méně a v malém stupni. Pod podmínkou, že ty budou čerpat fytoestrogeny nejen ze stravy, ale také v hotových přípravcích. Množství rostlinných hormonů v potravinářsých výrobcích je nízká, aby bylo možné hovořit o jejich terapeutických vlastnostech.

Určitě lepší působení má za to náhradní hormonální léčba, která výrazně urovnává nedostatek estrogenů a minimalizuje únavné příznaky menopauzy. Z jejího používání také vyniká zákres jiných potzitiv, například obnížení hladiny cholesterolu, zvětšená ochrana před cukrovkou 2 typu a osteoporózou, zlepšení krevních cév a regulace krevního tlaku. Pokud se HTZ přijmuje pod lékařskou kontrolou, ve vhodně stanovených dávkách i před 60 rokem života, je možné je uznat nejen za skutečné, ale také bezpečné.

Štítky: