Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Nemoci  »  Zvětšené uzliny : příčiny, příznaky, léčba

Zvětšené uzliny : příčiny, příznaky, léčba

Zveřejněno v kategorii Nemoci       
Zvětšené uzliny : příčiny, příznaky, léčba

Několika milimetrové žlázy jsou velice důležitou částí lymfatického systému, protože odvádějí toxiny do ledvin, které jsou nasbírané z organizmu přes lymfatické uzliny. Jejich otok může být signálem znepokojujících objevů v těle.

Hlavní a nejvíce pocitovatelné na krku, kolem uší, pod čelistí, v podpaží a ve slabinách, ačkoliv všech lymfatických uzlinek jek několik stovek. Jejich zvětšení znamená, že se v těle odehrává proces nemoci, během kterého lymfocyty a makrofágy ( imunitní buňky, které jsou shlukem lymfatických uzlin) se množí, aby bojovali s patogeny. Z jiných důvodů do zvětšení uzlin dochází v průběhu rakoviny, např. lymfomů, které vznikají v důsledku abnormální proliferace buněk lymfatického systému. Nejčastější příčiny zvětšení mají virový charakter (např. spalničky, zarděnky, plané neštovice, hepatitida), infekční (angína, tuberkuloza, inekce ucha, krku, mandlí atd.), prvoky (toxoplazmóza), nebo plísně. Někdy je vyvolávají také paraziti, nemoci zubů (zubní kaz) a některé léky (antybiotyka ze skupiny sulfonamidů, prostředky proti infekcím, antiepileptika a další). Mohou být také reakcí na preventivní očkování, zvláště proti infekčním nemocem.

Zánět uzlin se může projevovat dvěma způsoby:

- žlázy jsou měkké, dají se pod kůží přesouvat, během dotyku se objevuje bolest, pokožka v okolí uzlin je teplá a začervenalá, tento infekční stav obvykle mizí po okolo 14-20 dnech

- uzliny podléhají značnému zvětšení (o 2 cm nebo více), jsou tvrdé, často jsou seskupeny, nevyvolávají bolest, ale mohou srůstat s okolními tkáněmi, tento stav se udržuje obvykle ne déle než 2-3 týdny a vymáhá neodložitelné konsultace s lékařem.

V případě rakovinné diagnózy zvětšení uzlin doprovází vysoká horečka, bolesti, noční pocení a úbytek váhy.

Léčení zánětu uzlin je provedeno několika způsoby. Antibiotyka se spojují s léky proti bolesti a proti infekci, které lahodí projevy infekce. Mimo to se používají studené obklady a strava bohatá na vitamín C, posilující odolnost organizmu. V případě vystoupení zánětu se jako nevyhnutelný může ukázat chirurgický záběh. Důležité je, aby diagnóza objevů a léčby byla provedena jak nejrychleji, aby se zabránilo dalšímu rozvoji nemoci. Je vhodné si také pamatovat, že problémy s uzlinami nejčastěji vystupují u dětí, protože se u nich lymfatický systém rozvíjí do 12 roku života.