Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Nemoci  »  Zápal plic - příznaky a léčba

Zápal plic - příznaky a léčba

Zveřejněno v kategorii Nemoci       
Zápal plic - příznaky a léčba

Ročně postihuje asi 1% Čechů a ještě v 19. století se často končilo smrtí. Dnes je zápal plic dobře léčitelný, pokud se diagnostikuje dostatečně brzy.

Zápal plic je zápal způsoben virovou infekcí (příčinou jsou například viry vyrážek, chřipky nebo rubeoly), nebo bakterií (streptokok, někdy stafylokok), méně mikroorganizmami (myktoplazmy a chlamýdie). Je to obranná reakce na infekci plicního parenchymu, a v následujícím období se v plicních alveolách hromadí tekutina a vznikají záněty.

Z hlediska vzniku se dělí na získanou mimo nemocnici (doma, ve škole, na pracovišti) a získané v nemocnici, vyskytující se u pacientů, kteří jsou hospitalizovaní v nemocnicích déle jak 48 hodin. Ty druhé jsou nejnebezpečnejší a mají nejvyšší úmrtnost, jak se nimi nakazí pacient během léčby, který má v důsledku problémy s imunitou vůči jiným nemocem a nutnost přijímání léků v nich také oslabuje imunitní systém.

Zápal může být také způsoben vdechováním prachu a toxických látek (chlor, fosgen, yperit). Mezi další ryzikové faktory patří vyšší věk, kouření, nehygienický životní styl, chronické nemoci (cukrovka, ateroskleróza, srdeční selhání).

Typický zápal plic je doprovázen horečkou, kašlem, hnisavým hlenem, znatelnými bolestmi na hrudi a dýchacími problémy, dušností a bolestmi svalů a kĺoubů. Jak horečka přetrvává několik dní, měli by jste vyhledat lékařskou pomoc, nebo mohou být potřebné antibiotyka.

Mimo přijímání předepsaných léků je důležitá také vhodná starostlivost o pacienty. Obývací místnosti mají mít dobrou ventilaci a vysokou vlhkost (používají se zvlhčovače vzduchu nebo mokré ručníky na radiátorech), účinné je mazání hrudníku salicilovým nebo gafrovým alkoholem. Není vhodné príliš dlouho ležet v posteli, protože horizontální poloha zhoršuje plicní ventilaci. K lehké a vyvážené stravě je vhodné přidat velké množství zeleninových a ovocných šťáv.