Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Studie  »  Vyšetření na pohlavní choroby

Vyšetření na pohlavní choroby

Zveřejněno v kategorii Studie       
Vyšetření na pohlavní choroby

Testování na přítomnost pohlavně přenosných nemocí se provádí rozlišně v závislosti od toho, jaké ohrožení mají potvrdit. Vykrývají přítomnost mikroorganizmů, plísní nebo virů.

1. Vyšetření na přítomnost chlamydiózy

Chlamydióza je jedna z nejčastějších pohlavních nemocí. U žen se projevuje silným výtokem a bolestí při močení a u mužů pálením v močové trubici. Často je její průběh také bez příznaků. Za tuto nemoc je zodpovědná bakterie usídlená v sekretech sliznic v oblasti genitálií. Dlouhotrvající zánět, který vyvolává, může způsobit nenavracelné změny a u žen zvyšuje riziko neplodnosti.


2. Vyšetření na plísňové onemocnění

Genitální kandidóza se může přenášet pohlavním stykem, i když nejčastější onemocnění nastupuje jako následek samonakažení kvasinkami, které jsou již přítomny v organizmu. Mezi příznaky patří svědění, bolest a pálení. Při vyšetření se pobírá vaginální výtěr, protože je třeba vykonat mikrobiologické testy a jiná vyšetření.


3. Vyšetření na syfilis

Vyvolává ho bakterie Treponema pallidum, která přez krevní oběh útočí na celý organizmus. Tři týdny po infekcii se v oblasti genitálií objeví červené puchýřky, které vysychají a odpadají, odhalujíc vředy. Rána může zmizet, ale po 6 týdnech podobné vyrážky útočí na celé tělo a to je doprovázeno opuchlými lymfatyckými uzlinami. Za účelem vyšetření na syfilis se pobírá krev a hledá se Wassermanův činník. Jeho pozitivní výsledek poukazuje na nákazu.


4. Vyšetření na kapavku

Kapavka je podobná chlamydiovým infekcím sliznic. Příčinou jsou diplokoky Neissera. Vyznačují se únikem moči z močové trubice a pocitami svědění a pálení. Neléčená správnou léčbou může mít za následek neplodnost. Provádí se také krevní testy.


5. Vyšetření na trichomoniázy

Trichomonázy jsou jednobuňečné organizmy, které se přenáší sexuálním stykem a rozvíjejí se v kyselém prostředí. První příznaky mohou být viditelné až po roce a mohou zahrnovat zánět, pálení při močení a výtoky z penisu. Zjišťuje se mikroskopických vyšetření vaginálního výtoku, z močového měchýře nebo z moči.


6. Vyšetření na přítomnost viru HIV

Nejnebezpečnější virus, který se může přenášet při pohlavním styku. Přenáší AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity. Virus HIV žije v lidských tělesných tekutinách - krev, spermie, někdy sliny. Ničí žijící krvinky, zodpovědné za ochranu organizmu proti nemocem. První příznaky infekce mohou být podobné chřipce, po nich následuje období klidu. Virus se do organizmu dostává přez otevřenou ránu nebo sliznici v pochvě, přez konečník a ústa. Velmi tenké a jemné blanky se vyskytují v konečníku, takže anální styk nese se sebou největší ryziko nakažení se HIV. Krevní testy na virus se vykonávají v konzultačně-diagnostických centrech. Jsou úplně zadarmo a anonymní, není potřeba mít na ně předpis.

Štítky: