Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Studie  »  K čemu slouží cytologie ak často je potřeba ji vykonávat?

K čemu slouží cytologie ak často je potřeba ji vykonávat?

Zveřejněno v kategorii Studie       
K čemu slouží cytologie ak často je potřeba ji vykonávat?

Karcinom děložního čípku je jedním z nejčastějších typů rakoviny. Mezitím díky provádění pravidelného cytologického vyšetření může být detekována v raném stadiu nemoci lze tak proti ní účinně bojovat.

Cytologické vyšetření je stěr z děložního čípku, což je zákrok prováděný v rámci preventivních screeningových testů na rakovinu děložního čípku během gynekologického vyšetření. To má velký význam pro zdraví žen, protože rakovina děložního čípku se obvykle vyvine v průběhu několika let a před jeho vytvoření je viditelný tzv prekancerózní stav, který je cytologie schopna zachytit. Včasné odhalení rakoviny děložního čípku je zcela vyléčitelné.

Zatímco jsou tzv. další rizikové faktory, mezi které patří mimo jiné zahájení předčasného sexuálního styku, velký počet partnerů, věk 45 - 55 let, kouření, nebo velký počet narozených dětí, toto riziko se však týká téměř každé ženy. Karcinom děložního čípku je výsledkem infekce lidského papilomaviru HPV. Z tohoto důvodu, cytologie by měla být prováděna preventivně každé dva nebo tři roky a to nejpozději do tří let po zahájení pohlavního styku. Pokud však došlo k infekci papilomavirus, nebo jsou další rizikové faktory, měly by být testy prováděny každý rok. Stěr lze stáhnout během rutinního pánevní ho vyšetření, vyšetření je zcela bezbolestné a v mnoha případech to může být spíše život zachraňující záběh.