Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Studie  »  Nejdůležitější vyšetření dětí

Nejdůležitější vyšetření dětí

Zveřejněno v kategorii Studie       
Nejdůležitější vyšetření dětí

Malé dítě reaguje pláčem na všechny pocity nepohodlí, nedokáže přesněji určit, co ho trápí. Proto se čas od času vyplatí podstoupit nějaké vyšetření, aby jsme se ujistili a pojistili o správném vývoji dítěte.

1. Vyšetření cholesterolu

Pokud má dítě nadváhu nebo u něho existuje ryziko nemocí srdce, aterosklerozy nebo hypertensie, je nutné skontrolovat hladinu zlého cholesterolu. Vykonává se u dětí po ukončení druhého roku života a pomáhá bránit případným hrozbám. Arteriální plak se může vytvářet již ve velmi raném stádiu, pokud se ve stravě děcka nachází mnoho cukrů a tuků. "Pacient" musí být na lačno a den před vyšetřením je třeba omezit tučná jídla (uzeniny, sýry, majonézu).


2. USG vyšetření

Vyšetření břicha - preventivně jednou za rok a určitě při průjmech a zácpách.

Vyšetření bederních kloubů - při podezření na dysplázii.

Mozek - u předčasně narozených dětí nebo tehdy, pokud hlavička roste příliš rychle nebo příliš pomalu.

USG umožňuje určit mnohé odchylky, kterých léčení v dalším stádiu vývinu by bylo zkomplikovanější. Je třeba mit na paměti, že USG břicha se prování na lačno, předtím je třeba vypít vodu, aby byl močový měchýř plný.

3. Morfologie

Nejlepší je ji provést jednou za rok - umožňuje objevit záněty, kontroluje hladinu býlích a červených krvinek a hemoglobinu. Může odhalit nedostatek železa zodpovědného za anémii, vyloučit revmatické nemoci u dětí, které prošli angínou a odhaluje i skryté infekce. Toto je pro malé děti snad nejinvazivnější a nejnepříjemnější vyšetření, vyžadující pobrání krve jehlou, takže je při něm třeba odvrátit pozornost děcka a dát mu hodinu před vyšetřením napít vody.

4. Vyšetření moči

Umožňuje odhalit infekci podle toho, pokud se v moči nacházejí bílkoviny, krev nebo cukr. Dítě je třeba lépe umýt, aby se omezilo proniknutí bakterií do vzorku moči, co může zkreslit výsledky. Do sterilní nádoby (která je dostupná v lékarně nebo na místě vyšetření) se musí zachytit takzvaný střední proud moči a je třeba ho co nejdříve zanést do laboratoře.

5. Vyšetření krvního tlaku

Je povinné u dětí po třetím roku života, mělo by se provádět během každé návštěvy lékaře. 10 - 15 minut před vyšetřením by mělo být dítě v klidu.