Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Onemocnění  »  O čem může svědčit bolect v hrudním koši?

O čem může svědčit bolect v hrudním koši?

Zveřejněno v kategorii Onemocnění       
O čem může svědčit bolect v hrudním koši?

Citlivá bolest v hrudním koši může mít mnoho různých příčin, které nemusí být vždy spojené se samým srdcem. Jedno je však jasné - v případě bolesti je nevyhnutelná návštěva lékaře.

Existuje několik druhů bolesti v hrudníku. Může to být tlaková bolest, angínová nebo bolest podobná bodání a pokud není symptomem přetrénování svalů v posilovně, je třeba se okamžitě skontaktovat se svým lékařem.

Častou příčinou takových nemocí může být i začátek ischemické nemoci srdce. Jak ji rozpoznat? Je to bolest ve středně - retrosternální části hrudní kosti a často se rozšiřuje do ramene, šíje a lopatek. Pocit bolesti je charakteristycky tlakový, někdy až dusivý.

Bolest v této části těla bývá způsobena stresem a nemusí vždy znamenat srdeční nemoci. Tento druh bolesti také bývá spojen s bušením srdce nebo necitlivostí v končetinách. Je možné, že jde o takzvanou srdeční neurózu. Pokud lékař rozhodne, že je bolest způsobena stresem, zahájí se léčba sedativy nebo ve formě psychoterapie. Potíže, stejně jako jejich příčina se vždy liší a musí se řešit individuálně, protože možlivých důvodů pro jejich vznik je celý seznam. Degenerativní změny páteře, které se projevují například bolestí v okolí srdce během kašle nebo hlubokých nádechů, mohou znamenat např. útisk nervů páteře.

Častou příčinou bolesti na hrudi je blížící se srdeční záchvat. Je to, bohužel, známkou dnešní doby a srdeční záchvat se může týkat dokonce i lidí v mladém věku. Důvodem je zvykle nezdravý životní styl - kouření, nedostatek fyzické aktivity, stres nebo neléčená cukrovka. Jakákoliv bolest v srdci, hlavně ta nekončící se, měla by být pro nás varováním před vážnými nemocemi a signálem, že si máme naplánovat návštěvu u lékaře.