Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Nemoci  »  Astma - jak se s ním vypořádat?

Astma - jak se s ním vypořádat?

Zveřejněno v kategorii Nemoci       
Astma - jak se s ním vypořádat?

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Na jejím úpatí leží bronchiální hyper reaktivita. Je charakterizována častými relapsy v důsledku dočasného krácení dechu, obstrukce dýchacích cest. Je zahrnována do psychosomatických nemocí.

Příčiny

Astma vzniká jako důsledek interakce s okolním prostředím. V důsledku rostoucího množství znečištění a změny životních podmínek jsme stále vystaveni kontaktu s mnoha cizími látkami pro tělo. Všechny tyto faktory drážní sliznice dýchacích cest a ve skutečnosti je sliznice první v kontaktu s okolním světem. S odstupem času sliznice průdušek začne přehnaně reagovat na dráždící podněty.

Příkladem nadměrné reakce průdušek může být alergicke. Látka, která způsobuje v těle alergie může být např. pyl kvetoucích stromů. Na jaře, kdy v době kvetení částice pylu pronikají společně se vzduchem vdechovaným do dýchacích cest. Sliznice průdušek je neustále podrážděná. Zánětlivá reakce na pyl je v určitém okamžiku tak silná, že dojde do obranné křeče svalů průdušek, která se jeví jako dušnost.

Oběvy

Typické útoky astmy je výskyt záchvatů kašle a dušnosti během noci a ráno. Mezi útoky si většina pacientů nevšimne žádných příznaků. Dušnost a kašel odezní spontánně nebo po léčbě (často vystačí rychle přijmout léky působící proti křečím průdušek). U některých pacientů je jediným příznakem astmatu přetrvávající kašel (mluvíme pak o variantě astmatu, takzvaných kašlovým).

Mezi typické příznaky patří:

  • dušnost

  • kašel

  • svírání v hrudním koši

  • pisklavý oddech

Výskyt a závažnost dušnosti závisí na stupni tlumení choroby. Není-li astma kontrolováno, příznaky se objevují i dvakrát za týden. Zatěžují život a práci. Může dojít k závažným kompikacím onemocnění, které si vyžadující hospitalizaci

U astma je důležité vyhnout se tomu, co může vyvolat alergickou reakci. Znamená to tedy: upustit od záclon, koberců a linoleum, protože shromažďují prach; zákaz kouření v prostorách, ve kterých se nachází dítě; nepoužívat navoněných prášků na prádlo, aviváží, šetrně aplikovat parfémy; náleží obejít se bez navlhčovačů ovzduší, protože se v nich mohou rozvinout škodlivé houby; nechovat domácí zvířata, protože dušnost může způsobit srst kočky nebo křečka.