Důvodem vypadávání vlasů mohou být hormonální změny, léky (např. antidepresiva), stres a špatná strava. Velkou roli zde budou hrát genetické predispozice. Nicméně, je to nejčastější příčinou androgenní alopecie, týká se asi 60 % mužů nad 50 let věku. Derivát testosteronu – dihydrotestosteron – způsobuje, že vlasové folikuly produkují jemné chmýří namísto silných, dlouhých vlasů. Přirozené vypadávání vlasů u mužů je v pořádku v hranici 100 vlasů denně. U mužů s větším množstvím DHT není počet větší, jen se vlasy neregenerují a nerostou zpět.
Ztráta vlasů se obvykle dědí geny od svého otce. Úbytky se začínají v okolí čela nebo v okolí spánků nebo na temeni hlavy a v těžké formě se mohou objevit již ve věku 16-18 let. Mužské pohlavní hormony jsou také zodpovědné za nadměrné vylučování kožního mazu - vypadávání vlasů předchází instance mastných lupů. Můžete aplikovat opatření, která brání vzniku kvasinkových mikroorganismů za použití léčebných šamponů obsahující síran selenu a pyrithion zinku.
Mimo hormonů a genů je velmi důležitý životní styl. Špatná strava vede k intenzivnímu vypadávání vlasů. Do jídelníčku náleží zařadit výrobky obsahující selen, zinek, železo a vitamin E, C, B, F, takže mořské ryby, mléčné výrobky, otruby, fazole, zeleninu. Tento typ vypadávání vlasů se nazývá telegonovým a ustupuje po vyrovnání nedostatku minerálů v těle. Podobněje to také i s anagenovým plešatěním, které je způsobeno dlouhotrvající léčbou chemoterapie, radioterapie nebo antibiotikami. Po ošetření se vlasy vrátí do původní podoby.
Dermatolog nebo trycholog snadno rozpozná příčiny, z jakého důvodu dochází k plešatosti a doporučí vhodnou léčbu