Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Onemocnění  »  Co může být příčinou krvácení z nosu?

Co může být příčinou krvácení z nosu?

Zveřejněno v kategorii Onemocnění       
Co může být příčinou krvácení z nosu?

Krvácení z nosu není samostatný subjekt onemocnění, ale spíše příznak vyskytující se v průběhu mnoha chorob, což je tzv nespecifický příznak. Z tohoto důvodu mohou být zdrojem krvácení nádor, nebo jen obyčejné nachlazení.

Bez ohledu na intenzitu krvácení, krvácení je vždy druh signálu nesrovnalostí ve fungování organizmu. To se týká především důvodů uvedených jako obecné, tedy které nejsou ve spojení s nemocí nebo se zraněním nosu mají podnět a v obecnějším přirozeným onemocnění. Zejména se to týká, mimo jiné, hypertenze, aterosklerózy, poruchy krvácení a srážení krve, selhání jater, některých infekčních chorob. Na druhé straně k ístním příčinám může patřit mechanické zranění nosu, vaskulární poranění cév, vaskulární abnormality, poškození nebo vysušení sliznice, infekce horních cest dýchacích.

Samostatnou otázkou je krvácení z nosu u dětí. V období mezi třetím a osmým rokem života a později v dospívání, občasné krvácení obvykle není začátkem nemoci. Ale pokud se však tento příznak opakuje příliš často, krvácení je těžké nebo doprovázeno dalšími znepokojivými příznaky, jako je horečka, musí být problém konsultován s pediatrem. Neustále opakující se krvácení může být z důvodu závady v konstrukci úst a nosu, například, hypertrofie mandlí, stavby nosní přepážky nebo přebytek cévek.

Je potřeba si též uvědomit, že někdy krvácení z nosu nepochází z nosu, ale například z plic, žaludku nebo trávicí trubice. Je to pak příznak velmi vážné nemoci.