Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Nemoci  »  Artritida - příčiny, příznaky, léčba

Artritida - příčiny, příznaky, léčba

Zveřejněno v kategorii Nemoci       
Artritida - příčiny, příznaky, léčba

"Ale mě bolí klouby, pravděpodobně změnou počasí," často slyšíme tato slova. Je to alarmující, že toto říkají stále mladší lidé. Bagatelizovat neobvyklé zvuky a signály, které vychází z našich kosterního systém, může vést k nepříjemným výsledným důsledkům.

Praskání a skřípání různého druhu by pro nás měli být signálem alarmu. Stejně jako bolest při zátěži, vztávání z křesla, stoupání po schodech atd. Artroza se týká až 50% lidí po padesátce a týká se co více žen, útočíc na oblasti, které jsou nejvíce používány během denního fungování. Chrupavka mezi klouby je druh vyrovnávacího polštáře mezi kostmi, opotřebává se během života, utrácí svoji elasticitu, něco jako ztrouchnivělá guma. Její elasticitu může zničit také náhlé přetížení, intenzivní nápor při výkonových sportech, druh prováděné práce, ( neustálé schylování se, postoj v jedné pozici) a také nadváha.

Výjimečná hra v síťovku na pláži nebo delší výlet na kole za město bez správné přípravy se mohou stát příčinou problému, místo bezstarostného strávení volného času. Ve skupině ryzika zůstanou také osoby, které jsou naráženy na dlouhotrvalý stres, ti, kteří onemocněli na cukrovku nebo hypotyreozu štítné žlázy.

Samotný proces léčby kloubů je dlouhotrvalý a zkomplikovaný - mohou to být steroidy ( o kterých by bylo možné psát mnohem více, hlavně o jejich vedlejších účincích ), vpichování kyseliny hyaluronové - jedné ze složek vyplňujících kloubní váček, kryoterapie, diadynamika nitrožilně. Je třeba dávat pozor na komerčně dostupné, bez předpisu prodejné léky, které slibují dlouhodobé antirevmatické účinky a mohou vést k poškození trávicího systému, všechny druhy mastí poskytují pouze krátkodobý efekt. Poslední možností je chirurgický zákrok.

Jako vždy, nejdůležitější je prevence - pravidelné, mírné tělesné cvičení, v němž spoje pracují v přirozené pozici. Cyklistika, plavání, "nordic walking "- vše na míru našich schopností. Vyhnout se příliš velkým zátěžím, nosit pohodlné, polstrované boty, zbavit se nadváhy. Potom budeme změny počasí poznávat jen podle výhledu z okna.