Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Rady  »  Efektivní metody ochrany proti zubnímu kazu

Efektivní metody ochrany proti zubnímu kazu

Zveřejněno v kategorii Rady       
Efektivní metody ochrany proti zubnímu kazu

Je zahrnut do civilizačních chorob a odhaduje se, že postihuje 98 % Čechů. Hlavním důvodem je bohatá na cukry strava a nedostatek pozornosti k ústní hygieně.

Zbytky jídla vytvářejí na zubní sklovině plak, který pevně oblepuje zuby. Pod vlivem bakterií v ústní dutině tvrdne a tvoří zubní kámen. Tento proces začíná za okolo hodinu od posledního jídla. Bakterie produkují také velké množství kyselin, šíří cukry, kyseliny a ty zase útočí na zubní sklovinu a oslabují její struktůru. Jak neutralizovat tyto procesy a nedopustit do vzniku zubního kazu?

1. Především hygiena. Pravidelné čištění zubů - ráno, večer i po každém jídle, důkladně, několik minut a pomáhání vyplachováním ústnéí dezinfekční vodou. Důležité je zásobování fluorem - ve stravě je ho velmi málo, nedostatek je vhodné doplnit tabletkami nebo používat prostředky k ústní hygieně, které jsou o fluor obohaceny.

2. Časté návštěvy u stomatologa. Zubař odstraní zubní kámen, který může často tlačit na dásně a způsobovat jejich ustupování a odsloňování krčků, které se díky tomu stanou citlivé. Vyhladí také hrany již napadených kazem zubů, zastaví rozvoj eroze, předepíše odpovídající pěny a tekutiny určené k péči o údržbu zubů a může také využít lakování.

3. Strava. Hlavním budovatelem zubní hmoty je vápník, jsme tedy povinni dodávat ho organizmu společně s vitamínem D, který napomáhá vstřebávání a omezit jeho vyplachování - kávou, čajem, kolou, solí a živočišnou bílkovinou. Záměna sladkostí na ovoce a občerstvení jako jsou chipsy na čerstvou zeleninu způsobuje, že se ukládá méně kamene a zmenší se produkce působící destruktivně na sklovinu kyselinami. Přepnutím se na středomořskou stravu také dodá tělu větší množství vitamínů (působící jako baktericidní opatření vitamíny A a C, které zvyšují prokrvení dásní).

Zubní kaz brání dúkladně žvýkat jídlo. To zase způsobuje delší čas jeho trávení, problémy s trávicím traktem, menší vstřebání biologických složek. V důsledku s nedostatečnou péčí o zuby může vést k závažných komplikací a chorobám, včetně nemocí kardiovaskulárního systému a srdečního svalu.