Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Onemocnění  »  Jak se zbavit bolesti v krku?

Jak se zbavit bolesti v krku?

Zveřejněno v kategorii Onemocnění       
Jak se zbavit bolesti v krku?

Bolest v krku se může projevit v každém ročním období – jednou může být příčinou nízká teplota, po druhé to může být dlouhý pobyt v klimatizované místnosti. Jak se s tím vypořádat?

V mnoha případech bolesti v krku, zvláště pokud není dlouhá a velmi intenzivní, nevyžaduje speciálního léčení a zvládneme si s ní pradit domácími způsoby.

Nicméně, pokud bolest stoupá a je doprovázená dalšími příznaky, jako je vyrážka, horečka, dýchací potíže, hnisu, nebo zduření lymfatických uzlin, je nutné jít k lékaři.

Bolest v krku může být jak dočasná a může být způsobena náhlou změnou teploty vzduchu. Častěji je však výsledkem virové infekce, někdy bývá prvním příznakem celkového nachlazení. Vzhledem k tomu, že antibiotika nejsou účinné ve válce s virusem, je nutné kromě běžného léčení nachlazení uchýlit se k prostředkům zmírňující bolest v krku.

Nejjednoduší je se vybavit pastilkami a tabletkami do ssání, ale podpořit naše hrdlo můžeme také domácími způsoby. Patří mezi ně: kloktání teplou slanou vodou nebo bylinným odvarem, například z černého bezu, heřmánku, lípy, šalvějě, pít je teplé (ale ne horké), velice účinné je mléko s medem a česnekem; inhalace, které zmírňují bolest a zvlhčují sliznici hrdla. Efektivní je určitě i zábal s teplou bramborou nebo vodou s octem.

Někdy je bolest v krku je způsobena anginou pectoris, tedy bakteriální infekcí. Pokud jsou příznaky mnoho a závažnější, objeví se vysoká horečka, zvětšené lymfatické uzliny, může se také objevit hnis. V tomto případě je již nutná návštěva lékaře, který vám předepíše vhodné antibiotika a kromě toho můžeme zmírnit příznaky použitím zábalů nebo kloktadel.