Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Nemoci  »  Hypertyreóza - nejčastější příznaky

Hypertyreóza - nejčastější příznaky

Zveřejněno v kategorii Nemoci       
Hypertyreóza - nejčastější příznaky

V případě, že štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonu, hovoří se o hypertyreóze. Co je to za onemocnění, jaké jsou příznaky a jak je léčit?

Štítná žláza se nachází v dolní části krku na přední straně, mezi hrtanem a průdušnící - štítná žláza produkuje důležité hormony v těle: tyroxin, kalcitonin a trijodthyronin. Tyto hormony mají vliv na metabolické změny a na regulaci zásob fosforečnanu vápenatého v těle. Mezi nejčastější problémy se štítnou žlázou patří hypotyreóza a hypertyreóza - v případě uvedeného prvního onemocnění je výskyt častější. V případě hypotyreózy, štítná žláza produkuje příliš málo hormonů a naopak - v případě hypertyreózy - příliš mnoho. A první i druhé onemocnění způsobuje nepříjemné příznaky a změny, které je třeba řešit.

Příčin hypertyreózy je někdy více. Nejběžnější jsou : Gravesa-Basedowa choroba a Plummerova nemoc, čili toxické nodulární struma. V obou případech dojde k selhání odpovědi štítné žlázy na signály z hypofýzy a odtud je nadměrnoá produkce hormonu.

Nejčastějšími příznaky hypertyreózy jsou: rychlý a podstatný úbytek na váze i přes velké množství jídla které jíte, podrážděnost, neklid a nespavost, bušení srdce, třes, pocení, rozšířené strumy. Dalším častým příznakem je průjem, který je spojen s příliš intenzivním metabolismem. U žen ve fertilním věku je také pozorován abnormální menstruační cyklus. Lidé, kteří trpí na hypertyreózu si také často stěžují na problémy s kůží a svalovou slabost dolních končetin.