Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Rady  »  Čím je kyselina hyaluronová?

Čím je kyselina hyaluronová?

Zveřejněno v kategorii Rady       
Čím je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je základem mnoha moderních procedur, které nabízí kosmetické salony, stala se také jednou z hlavních součástí mnoha kosmetických přípravků. Ale co to vlastně je tak slavná kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová není... kyselina

Kyselina hyaluronová je polysacharid (glukozaminoglikanem), který má formu transparentního gelu. Ve skutečnosti, uvedená látky z hlediska chemie, není kyselina. V žádném případě to však nesnižuji jeji význam. Kyselina hyaluronová je jedním ze základních prvků struktury kostí a kůží. U lidí tato látka vytváří mezibuněčnou hmotu kostí a kůže. Kyselina hyaluronová se také nachází v synoviální tekutině.

 

Jakou funkci plní?

Kyselina hyaluronová se nachází v pokožce a váže vodu (molekula kyseliny váže až 250 molekul vody). Je to o to důležité, že velká část lidského těla je jen voda (asi 3/4 z celkové hmotnosti). Tento populární glukozaminoglikan tedy udržuje správnou hydrataci pokožky. Správný obsah kyseliny hyaluronové v extracelulárním matrixu určuje pružnost pokožky. S věkem toto pojivo vody ubývá. To vede ke ztrátě elasticity kůže. Přirozeným důsledkem tohoto procesu je výskyt jemných linek a prohlubování vrásek. Proces stárnutí je tedy v přímém vztahu k pomalé ztrátě obsahem kyseliny hyaluronové.

Je třeba rovněž poznamenat, že tato přírodní látka ve formě průhledného gelu ovlivňuje nejen vzhled lidské pokožky. Kyselina hyaluronová obsažená v synoviální tekutině maže klouby a je odpovědný za ochranu svých buněk. Kyselina hyaluronová obsažená v kosmetice (krémy, gely), má vynikající hydratační účinky. Důležité je, že tato látka je zcela bezpečná i pro lidi, kteří bojují s alergiemi.