Jsi tu: Medicína - aktuality  »  Nemoci  »  Příčiny, příznaky a léčba cukrovky

Příčiny, příznaky a léčba cukrovky

Zveřejněno v kategorii Nemoci       
Příčiny, příznaky a léčba cukrovky

Odhaduje se, že okolo 800 tisíc lidí v Čechách se potýká s cukrovkou a postižených cukrovkou stále přibývá. Nyní je to tak rozšířená nemoc, která je v jistém smyslu považována za jednu z civilizačních chorob . Nejhorší ze všeho je, že cukrovka je stále diagnostikována i u dětí.

Cukrovka (Diabetes) je onemocnění, zahrnující nedostatečnou produkci inzulínu ve slinivce břišní nebo úplné ztrátě výroby této důležité hormonální regulace hladiny cukru v krvi. Je obtížné určit příčinu vzniku. Zdá se, že jsou zde důležité jak genetické faktory, tak i faktory prostředí. Nicméně, šíření choroby v rozvinutějších civilizačních zemích potvrzuje významnou roli způsob života a výživy v etiologii tohoto onemocnění. Obezita, dieta založená na vysokém příjmu tuků a sladkostí, nízká fyzická aktivita - to jsou nejčastější mechanismy vedoucí k cukrovce typu 2, což je nejrozšířenější forma. Trochu jiný problém je s cukrovkou 1. typu, protože má svůj zdroj ve fungování imunitního systému a genetických onemocnění.

Příznaky cukrovky jsou tak běžné, že je snadné je zaměnit s jiným onemocněním a mohou být zpočátku ignorovány. Jedná se o příznaky jako je únava, ospalost, zvýšená chuť k jídlu, úbytek hmotnosti, polyurie, náchylnost k infekcím. I když každý z těchto vyskytujících se příznaků nemusí znamenat nic znepokojujícího, jejich výskyt je natolik významný, že to může být problém.

Léčba cukrovky závisí především na typu a závažnosti. Typ 1 vyžaduje inzulín, typ 2 lze ovlivnit především preventivním opatřením -zdravou stravou, fyzickou aktivitou a redukcí obezity je základem . V závažnějších případech se používají léky .